Zbrojnik lamparci – Gibiceps
04 lut 2017, Posted by Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe, Zbrojnikowate inNazwa: Zbrojnik lamparci - Gibiceps
Nazwa łacińska: Glyptoperichthys gibbiceps
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 50-60 cm (w akwarium 40-50 cm)
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >400 l
Temperatura wody: 23-27 C
Parametry wody: Do średnio twardej, pH 6,50-7,5
Pokarm: Glony, roślinny, suchy
Charakterystyka:
Zbrojnik lamparci zamieszkuje dna rzek i większych strumieni na terenie niemal całej Amazonii. Można je spotkać najczęściej w pobliżu zatopionych pni drzew lub korzeni. Ma duże, masywne ciało o szerokiej głowie i rozłożystych płetwach piersiowych. Płetwa grzbietowa jest bardzo wysoka i składa się z 10 promieni. Całe ciało, łącznie z płetwami pokryte jest jednolitym wzorem- ciemnobrązowymi nieregularnymi plamkami poprzedzielanymi jasnym wypełnieniem. Płeć bardzo trudna do odróżnienia.
Jest łagodną rybą, przez większość czasu tkwi w bezruchu na dnie lub szybie zbiornika. Aktywny głównie nocą, jednak czasami potrafi również przestawić się na tryb dzienny. Dobrze nadaje się do akwarium towarzyskiego z dużymi i agresywnymi rybami, których ataki skutecznie odpiera. Choć jest roślinożercą, małe rybki mogą zostać przez niego potraktowane jako pokarm. Jest dość terytorialny, dlatego najlepiej trzymać pojedynczy okaz, parę lub niewielki harem. Może przejawiać również agresję w stosunku do innych ryb dennych. Trzymany z rybami bocznie spłaszczonymi, takimi jak skalar, może pozbawić je
w nocy śluzu.
Ze względu na pokaźny rozmiar wymaga bardzo dużego zbiornika, o długości co najmniej 200 cm. Młode okazy mogą być trzymane w mniejszych akwariach, jednak należy pamiętać, że przedstawiciele tego gatunku szybko niemal „rosną w oczach” i zawczasu przemyśleć sprawę przeniesienia. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Jak wszystkie zbrojniki wymaga dużej ilości kryjówek. W zbiorniku należy umieścić korzenie lub kawałki drewna, które stanowią ważny element diety, pozwalają tez na obfitszy porost glonów. Ze względu na fakt, że ryba ta lubi kopać
w podłożu, nie poleca się sadzenia roślin, szczególnie, że mogą zostać zjedzone. Wymaga wydajnej filtracji oraz regularnych podmian wody. Akwarium powinno być przynajmniej częściowo zacienione.
Żywi się głównie glonami. Można mu również podawać tabletki denne oraz gotowane warzywa np. zielony groszek lub szpinak. Od czasu do czasu chętnie zjedzą także pokarm mięsny np. rozdrobnione filety rybne.
Rozmnażanie:
Nie rozmnaża się w akwariach. W naturze do darła dochodzi na głębokości kilkunastu metrów.
Ciekawostki:
Zbrojnik lamparci jest rybą długowieczną i dożywa 20 lat.
A to kilka ciekawych gatunków ryb akwariowych najczęściej wyszukiwanych na stronie podwodnekrolestwo.pl: Neon Innesa, Rodostomus, Otosek, Arapaima, Duch amazoński, Trzciniak, Zbrojnik pospolity (nasz glonojad ;)) czy Pseudomugil Paskai.
Mam w akwarium. Mój egzemplarz ma ponad 25 lat. dlugość ponad 60;)
wszystko fajnie tylko dlczego ty pisze że od 120 l jak to mam 60 cm
Wielkość akwarium >400 l, lub 150-200 cm długości a sama ryba rośnie do 60 cm
a ok po prostu nie zdtozumiałem