Nazwa: Duch amazoński – Duszek brazylijski

Nazwa łacińska: Apteronotus albifrons

Rząd: Strętwokształtne

Rodzina: Apteronotidae

Pochodzenie: Gujana, Brazylia, Peru, Ekwador

Wielkość: W akwarium 25 cm a na wolności do 50 cm

Usposobienie: Średnio agresywne - nie należy go trzymać z małymi rybami, bywa agresywny w stosunku do osobników własnego gatunku

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 23-28 °C

Parametry wody: PH 6,0-8,0 GH 5-19 dGH

Pokarm: Żywy i mrożony pokarm mięsny

Charakterystyka:
Duch amazoński (Apteronotus albifrons) w naturze zamieszkuje wartkie dorzecza Amazonki, Wenezueli, Peru, Paragwaju. Nazywany jest również Duchem lub Duszkiem brazylijskim, a także ze względu na swój wygląd określany jest jako Knife fish, czyli Ryba nóż. Jest to wyjątkowa ryba słodkowodna, pożądana w domowych akwariach ogólnych, nie tylko ze względu na niecodzienny wygląd, ale i zachowanie.

Duch amazoński jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia zewnętrzne, a to dlatego, że jego ciało nie jest pokryte łuskami. Sylwetka jest wydłużona, bocznie spłaszczona, zwężająca się w kierunku ogona. Specyficzna budowa ciała wynika również z tego, że odbyt znajduje się tuż za głową. A za nim pofalowana, mięsista oraz długa płetwa. Samice są nieco mniejsze, a samcom wraz ze wzrostem wydłuża się głowa. Rozróżnienie płci jest trudne. Duch amazoński ma czarne ubarwienie, które zdobią dwa jasne pierścienie na ogonie i kremowa pręga na głowie, u niektórych przechodzi przez cały grzbiet. Długość ciała osobników żyjących na wolności dochodzi do nawet pół metra, hodowlane osiągają długość 30 cm.
Dzięki elektroreceptorom, rozmieszczonym na całym ciele, ryba świetnie radzi sobie w ciemnościach
i pływa w różnych kierunkach. Wytwarza małe pole elektryczne, które wykorzystuje by poruszać się zarówno w ciemności jak i wodzie o dużym zamuleniu.

Akwarium dla Ducha amazońskiego powinno być duże (minimum 240 l – 300 l), z wąskimi szczelinami
i dużą ilością roślin, również pływającymi. Ważne aby przygotować wiele kryjówek dla tej ryby, najlepiej
z korzeni czy skał. Światło powinno być przytłumione w filtracja wydajna. W dzień Duch jest znacznie mniej aktywny niż w nocy. Nie nadaje się do akwarium ogólnego z małymi rybami które będzie regularnie zjadał. Może być hodowany w zbiorniku z rybami, których wielkość uniemożliwi mu ich połknięcie.

Duszek brazylijski to ryba drapieżna, stąd należy go karmić pokarmami mięsnymi, zarówno mrożonymi jak i żywymi (larwy owadów, dżdżownice). Warto aby pora karmienia była dopasowana do jego aktywności, a więc najlepszym rozwiązaniem będzie pora wieczorna tuż przed zgaszeniem światła
w zbiorniku.

Rozmnażanie:
Niestety ryby dostępne w handlu pochodzą z farm gdzie do ich rozrodu używa się stymulacji środkami chemicznymi. W naturze samica wytwarza pole elektryczne i składa ikrę przez kilka dni. Po jej złożeniu nie interesuje się potomstwem. W hodowli domowej należy wybrać dobraną parę a następnie obficie karmić ryby pokarmem żywym. Rozmnożenie w warunkach domowych jest trudne ale nie niemożliwe.

A to kilka ciekawych gatunków ryb akwariowych najczęściej wyszukiwanych na stronie podwodnekrolestwo.pl: Neon Innesa, Rodostomus, Otosek, Arapaima, Trzciniak, Zbrojnik pospolity (nasz glonojad ;)), Zbrojnik lamparci czy Pseudomugil Paskai.

Galeria