Artykuły

 

Jak długo żyją ryby akwariowe?

07 Nov 2022, Geschrieben von admin in Artykuły

Decydując się na hodowlę ryb akwariowych, zazwyczaj kierujemy się w wyborze atrakcyjnością poszczególnych gatunków, rzadko biorąc pod uwagę to, jak długo nasze ryby będą żyły. Częściowo bierze się to zapewne z powszechnego przekonania, że gatunki akwarystyczne nie żyją zbyt długo. W wielu przypadkach jest to…

Węgiel aktywny i jego zastosowanie w akwarystyce

26 Mrz 2021, Geschrieben von admin in Artykuły

Węgiel aktywny jest używany w domowych akwariach niemal od początku istnienia akwarystyki i pomimo ciągle pojawiających się nowych rozwiązań, wciąż jest najlepiej sprzedającym się środkiem filtrującym. Pomimo tego zdania na  temat wartości stosowania węgla aktywnego w filtrach są bardzo podzielone. Na jednym krańcu są węgloentuzjaści,…

Akwarium jako ekosystem

19 Feb 2021, Geschrieben von admin in Artykuły

Podstawą właściwego funkcjonowania akwarium jest stworzenie w nim stabilnego ekosystemu, takiego w którym żywe organizmy tworzące biocenozę (zwierzęta, rośliny i mikroorganizmy) oraz elementy biotopu (woda, podłoże, elementy wystroju) zachowują dynamiczną równowagę. O osiągnięciu tej równowagi można mówić wtedy, gdy parametry chemiczne wody, takie jak twardość,…

Rośliny w akwarium – podstawy

21 Jan 2021, Geschrieben von admin in Artykuły

            Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu większość akwarystów nie poświęcała roślinom w akwarium zbyt dużej uwagi. Owszem, niemal w każdym zbiorniku pojawiał się standardowy zestaw składający się z rogatka i moczarki kanadyjskiej, ewentualnie nurzańca- ale raczej nikt nie przywiązywał zbyt dużej wagi do…

Czym jest nano akwarium?

10 Jan 2021, Geschrieben von admin in Artykuły

Moda na nano akwaria przyszła do nas od Japończyków, którzy jak powszechnie wiadomo, są miłośnikami wszelkich starannie wypracowanych, miniaturowych form. Bo nano akwaria to nic innego, jak bardzo małe akwaria o pojemności do 30-40 litrów. Zazwyczaj mają kształt kostki, choć zdarzają się również zbiorniki o…

Sól akwarystyczna

08 Sep 2020, Geschrieben von admin in Artykuły

Szukając informacji na temat stosowania soli w akwarium słodkowodnym można spotkać się z rożnymi, często skrajnymi opiniami. Właściwie co akwarysta – to opinia. Od fanów (czy wręcz wyznawców) soli, uważających ją za remedium na całe zło, po jej zdecydowanych przeciwników, twierdzących, ze nigdy i w…

Ubezpieczenie mieszkania lub domu a akwarium

19 Sep 2019, Geschrieben von admin in Artykuły

Akwaryści często spotykają się z ryzykiem zalania mieszkania lub domu na skutek pęknięcia albo rozszczelnienia akwarium. Nie trudno się domyślić, jakie szkody może spowodować gwałtowne rozlanie się kilkuset litrów wody w pomieszczeniu. Co więcej szkody mogą powstać również w mieszkaniu sąsiada. Do tego dochodzą koszty…

Oczko wodne – zakładanie i pielęgnacja

14 Mrz 2018, Geschrieben von admin in 2017, Artykuły

Oczka wodne z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i coraz częściej można je spotkać zarówno w przydomowych ogrodach, jak i działkach za miastem. Stanowią nie tylko wspaniały element dekoracyjne, lecz także bardzo lubiane przez domowników miejsce relaksu. Właściciele ogrodów doceniają również ich wpływ…

Budowa zewnętrzna, szkielet i narządy wewnętrzne ryb

04 Dez 2017, Geschrieben von admin in 2017, Artykuły

Rybami nazywa się bardzo obszerną zbiorczą grupę kręgowców wodnych, zmiennocieplnych, oddychających skrzelami. Stanowią one ponad połowę wszystkich obecnie żyjących gatunków kręgowców co oznacza ogromną różnorodność zarówno budowy morfologicznej, jak i anatomicznej. Budowa zewnętrzna Kształt ciała jest najbardziej widocznym elementem przystosowania do środowiska. Już po typie…

Jak przygotować oczko wodne do nadchodzącej zimy

04 Sep 2017, Geschrieben von admin in 2017, Artykuły

Aby cieszyć się oczkiem wodnym przez długie lata, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie go do okresu zimowego. Zakres koniecznych do wykonania prac będzie oczywiście różnił się w zależności od wielkości i głębokości zbiornika, a także odporności jego mieszkańców. Niektóre gatunki ryb są w stanie przy…

Sztuczne barwienie ryb

01 Sep 2017, Geschrieben von admin in 2017, Artykuły

Intensywnie kolorowe ryby o fantazyjnych wzorach, zawsze cieszyły się dużym powodzeniem wśród akwarystów, co przekładało się bezpośrednio na ich cenę. W celu otrzymania nowej odmiany barwnej, farmy zajmujące się profesjonalną hodowlą krzyżują ze sobą wyselekcjonowane osobniki o pożądanych cechach. Jednak otrzymanie i ustabilizowanie nowej formy…

Krzyżówki ryb akwariowych

11 Jul 2017, Geschrieben von admin in 2017, Artykuły

Od początków akwarystyki hodowcy pragnęli mieć w swoich zbiornikach możliwie najpiękniejsze i najbardziej oryginalne okazy ryb. Efektem tych pragnień było z jednej strony sprowadzanie egzotycznych gatunków z najdalszych zakątków świata, z drugiej próba wyhodowania z posiadanych osobników nowych form, odmian, ras, a nawet gatunków. Znanym…

Pokarm dla ryb akwariowych – jaki wybrać?

26 Okt 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Aby mieszkańcy naszego akwarium byli w dobrej kondycji i nie chorowali, koniecznie trzeba im zapewnić zbilansowaną i urozmaiconą dietę. Nie do przecenienie są pokarmy naturalne dla ryb, jednak coraz więcej hodowców skłania się ku sztucznej karmie, która jest znacznie wygodniejsza w użyciu, eliminuje również ryzyko…

Kwarantanna chorych ryb i roślin

23 Jun 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Niemal każdego akwarystę wcześniej czy później dotyka przykry problem chorób, na które zapadają mieszkańcy jego zbiornika. W wielu przypadkach w momencie wystąpienia pierwszych widocznych symptomów leczenie jest bardzo skomplikowane albo wręcz niemożliwe, dlatego każdy hodowca powinien przywiązywać dużą wagę do profilaktyki polegającej na zapewnieniu rybom…

Glony w akwarium

23 Jun 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Glony w akwarium – skąd się biorą i jak z nimi walczyć Glony są integralną częścią każdego akwarium. Ich niewielka ilość jest nawet wskazana, ponieważ świadczą one o równowadze biologicznej zbiornika, a także stanowią pokarm dla wielu roślinożernych ryb, narybku, krewetek czy małży. Niestety, bezlitośnie…

Pozostali mieszkańcy akwarium – część 1

30 Apr 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Najczęściej spotykanymi mieszkańcami akwariów są ryby. Coraz częściej jednak akwaryści są zainteresowani możliwością wprowadzania do swoich zbiornikach innych przedstawicieli fauny słodkowodnej. Zwierzętami najczęściej hodowanymi w warunkach akwariowych są przeróżne skorupiaki, od całkiem pokaźnych rozmiarów raków i krabów aż po miniaturowe krewetki. Te ostatnie stają się…

Pozostali mieszkańcy akwarium – część 2

30 Apr 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Zapraszamy do drugiej części artykułu opisującego zwierzęta akwariowe zamieszkujące nasze zbiorniki. Krewetki Krewetkaria w ostatnich latach stały się szalenie modne. Te małe skorupiaki podbijają serca swoim oryginalnym wyglądem i ciekawymi zwyczajami. Swoja popularność zawdzięczają również niewielkim wymaganiom przestrzennym. Już w 10-litrowym akwarium można hodować kilka…

Transport ryb akwariowych

14 Mrz 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Transport ryb akwariowych. O ile większość poradników dla akwarystów bardzo wiele miejsca poświęca właściwej opiece nad rybami, sam transport ryb zazwyczaj opisany jest jednym lub dwoma zdaniami. A jest to problem, z którym każdy właściciel akwarium spotka się wcześniej lub później. Bez względu na to,…

Zakładamy akwarium

26 Jan 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Zakładamy akwarium! I co teraz? Większość osób posiadających już swoje akwaria na początku zadawało sobie to właśnie pytanie. W tym artykule dowiecie się bardzo ważnych, ale równocześnie prostych informacji, które są niezbędne w początkowej fazie zainteresowania zakładaniem własnego akwarium. Zapewniamy Państwa, że informacje, które przeczytacie…

Napowietrzanie wody w akwarium

15 Jan 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Jak zadbać o prawidłową ilość tlenu w akwarium? Napowietrzanie wody w akwarium jest niezbędne, dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji ryb – dzięki niemu zachodzą też prawidłowo procesy oczyszczania wody w filtrze. W tym artykule opiszemy najpopularniejsze metody napowietrzania. Napowietrzanie filtrem wewnętrznym Większość filtrów wewnętrznych…

Cykl azotowy w akwarium

14 Jan 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Cykl azotowy w akwarium – co to jest? Informacje na temat cyklu azotowego w akwarium, który opiszemy poniżej, dla wielu osób mogą wydawać się nudne. Naszym zdaniem, zapoznanie się z nimi jest konieczne, by utrzymać zbiornik w dobrym stanie. Przemiany zachodzące w zbiorniku są określane…

Przerybienie w akwarium

14 Jan 2016, Geschrieben von admin in 2016, Artykuły

Przerybienie w akwarium – dlaczego mniej ryb znaczy lepiej. Osoby, które nie mają doświadczenia w akwarystyce, często popełniają błąd polegający na trzymaniu w zbiorniku zbyt dużej ilości ryb. Odpowiedź na to, czy w akwarium jest zbyt dużo ryb, zależy od wielu czynników, takich, jak: Czas…